Keresztény szemmel…

Vesperás – Helyszín: Székesegyház

Horváth József pápai prelátus gondolatai Szent Mártonról

„Hogy hazámat ne szeressem, a bitorlót meg ne vessem: Hatalom nem teheti!” Írta Czuczor Gergely, a 19. században élt bencés szerzetes, költő és nyelvtudós. Márton püspök vonatkozásában csupán egyetlen szót kellene cserélni, a hazámat helyett, egyházamat kell olvasni.

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) 2014. nyári ülésén Szent Márton születésének 1700. évfordulójára emlékévet hirdetett hazánkban. Veres András szombathelyi megyéspüspököt, az MKPK elnökét kérdeztük a szent életpéldájáról, arról, hogyan követhetjük őt, valamint az emlékév programjairól.

Veszprém - Az európai ember életében Isten helyét elfoglalta a pénz és az élvezetek. Az iszlám elfoglalja Európát. Nem fegyverrel, hanem hittel. Erről is beszélt Márfi Gyula veszprémi érsek a Naplónak nyilatkozva, hangsúlyozva, hogy amit mondott, az saját, személyes véleménye.

Szent Márton nap tájékán, különösen a vendéglátás berkeiben a libasült fogyasztásának mintegy igazolásául szokták emlegetni, hogy a remete Márton, amikor hírét vette, hogy Tours város püspökévé választották, elbújt a libák közé, amelyek őt hangos gágogásukkal elárulták.

„Ne a külsőt nézd, az megtéveszthet!”

Sulpicius Severus Márton élete című művében hat történetet írt le, amelyben a Márton személyesen találkozott az ördöggel.

Sulpicius leírásából tudjuk, hogy Mártonnak sajátos kapcsolata volt a természetfeletti lényekkel, az angyalokkal és az ördögökkel is.

Márton olyan korban élt, amikor hatalmas politikai és társadalmi zűrzavar kezdett elhatalmasodni a római birodalomban.

Márton már, mint gyermek kereste az Istent és soha nem tudott betelni vele.

Mártonnal terve volt az Istennek. Küldetést szánt neki, amire alaposan fel is készítette.

„Nincs más fegyver a világgal szemben, csak az alázat; nem a hajbókoló és mellverdeső alázat, hanem a másik, mely nyugodtan és mozdulat nélkül néz farkasszemet a világgal.” írta Márai Sándor.

„Az Isten van valamiként: Minden Gondolatnak alján”
Ady Endre