A Martinus Vallási és Kulturális Egyesület 2019. november 16-án elindította az egyik nagyszabású projektjét, amellyel kezdetét vette a Kárpát-medencei Szent Márton nevű települések bemutatkozása és Szent Márton szülővárosához való kapcsolódás.
A nemzetközi konferencia célja volt, hogy Szent Márton szellemiségét élővé tegyük egy értékközvetítő közösséghez tartozás élménye által. Továbbá Márton utódai a keresztény életet, értékrendet választók, a szent szellemi hagyatékát ápolók találkozzanak és egymással megosszák tudásukat, tapasztalataikat. A Martinus egyesület a mindennapokba kívánta beleszőni rendezvényével a szentmártoni lelkiséget, és megerősíteni azt a közösségi szövetet, amely összehozza a szent tisztelőit, életének kutatóit és szellemiségének őrzőit.
A rendezvény előestéjén megérkezett Dicsőszentmárton város delegációja, és vacsora mellett kötetlen beszélgetéssel tettük emlékezetessé az első találkozást. A konferenciát az ŐrvidékHáz fogadta be, amely megtiszteltetés is egyben, hiszen létrejötte szorosan kapcsolódik ahhoz a programhoz, amelynek legfontosabb célja a Kárpát-medence magyar közösségeinek megőrzése; hiszen az ŐrvidékHáz egyfajta tudományos és kulturális műhely. A konferenciaterem méltóképpen emlékezett az ókori Savaria szülöttére, a vendégeket korhű ruhában légiós hagyományőrzők köszöntötték. A teremben látható roll up a Kárpát-medencei Szent Márton nevű települések nevét és egy vaktérkép a helyét is bemutatta, jelezve a szent szülővárosát is.
A meghívott vendégek között köszönthettük Dicsőszentmárton és Tótszentmárton települések delegációit, örömünkre elfogadták a meghívást a Szent Márton Európai Kulturális Útvonal Szlovákiai Tanácsának képviselői: Szűcs Éva és Domokos Zsuzsanna is. Az egyesület tagjai mellett más civil szervezetek képviselői is jelen voltak a tanácskozáson. Külön említjük egyesületünk tagját, Marosfalvi Antal festőművészt, hiszen ő festette a világ egyetlen nyulas Szent Mártonát, amely az egyesület promóciós anyagában is visszaköszön, legyen az levélpapír, roll up vagy asztali zászló. Köszönjük, hogy az egyesület számára felajánlotta Marosfalvi úr a festmény fotóját, így a világon egyedülálló nyulas ábrázolást használja a Martinus egyesület.
A konferencia nyitánya a Szent Mártont dicsőítő dal volt, melyet saját szerzeményként az egyesület tagja, Joaquin Serrano gitárművész adott elő. A tanácskozás moderátora Farkas Csaba, az ŐrvidékHáz ügyvezető igazgatója volt, ezúton is köszönjük áldásos tevékenységét, amellyel méltó helyet biztosított e rendezvényünknek.
A találkozó résztvevőit Dr. Balázsy Péter úr, Vas Megye Főjegyzője köszöntötte; őt Horváth József pápai prelátus atya, a Kálvária-Szent Kereszt Lelkészség vezetőjének Szent Márton a jövő embere című előadása követte. József Atya Szent Márton lelkületéről osztotta meg gondolatait. Dr. Gibba Edit történész, kutató PhD Szent Márton lámpását, míg Szent Márton kulturális örökségét Szommer Ildikó a Szent Márton Intézet igazgatója mutatta be.
A szünet után, - melyben megosztották egymással a konferencia résztvevői a Szent Márton kiflit -, Pannonia Szent Márton korában címmel Csapláros Andreát, a Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum igazgatóját hallhattuk. Dr. Kiss Gábor régész-történész a Savaria Múzeum – Szent Márton Intézet munkatársa a Szent Márton templom építése címmel adott elő. Az európai Szent Márton útról Orbán Róbert, a Szent Márton Európai Kulturális Útvonal Magyarországi Tanácsának elnöke beszélt.
Az ízletes ebédet elfogyasztva folytatódott a tanácskozás, ahol Kolostorpiac elnevezéssel a lendvahegyi Huzimec Bioborászat a bemutatkozás után borkóstolóval és saját készítésű sajtokkal örvendeztették meg a résztvevőket. A Szent Márton és a bor című bemutatót a Kanta Judit vezette Lélekmadár énekegyüttes szívet-lelket melengető dalai követték nagy tetszésnyilvánítás közepette.
A Martinus Vallási és Kulturális Egyesületet Németh Zsuzsanna elnök asszony mutatta be, aki szólt az egyesület megalakulásáról, céljairól és az elmúlt év sikeres eseményeiről. Elmondta, hogy a neves szenthez kötődő szervezetek közötti kapcsolatok kiépítését és ápolását célként tartják szemük előtt, így szerveznek olyan alkalmakat, ahol az egymás megismerése, tevékenységének bemutatása, a szervezetek tagjai közötti kommunikáció és rendszeres kapcsolattartás a fő irányvonal.
A találkozó programját úgy állították össze, hogy az minél sokoldalúbban, színesebben, a mai kor nyelvén adja át Szent Márton üzenetét. Mit tanulhatunk Mártontól? – tette fel a kérdést. „Többek között azt, hogy felelősek vagyunk felebarátainkért is. Mi felelősséget érzünk azokért a közösségekért, akik Szent Márton nevét viselik. A szülővárosában élők és az életét, eszmeiségét népszerűsítők között elengedhetetlenül fontos, hogy lelki közösséget vállaljunk a Kárpát-medencei közel félszáz településsel, akik örökösei a mártoni hagyatéknak. Lelki kapocs kell, ami összeköti azon településeket, akikkel elindultunk Szent Márton lámpásának fényében.” – adott választ a kérdésre az egyesület elnöke.
Ezt követően Tótszentmárton polgármestere, Mihovics József mutatta be a 840 fős, horvát határhoz közeli, Zala megyei települést és Gyuricz József, mint a Tótszentmártoni Kulturális Egyesület elnöke az egyesületük munkájáról számolt be. A bemutatkozást Dicsőszentmárton város képviselői folytatták. Megheșan Nicolae Sorin polgármester úr köszöntötte a megjelenteket és megköszönve a meghívást, örömét fejezte ki, hogy Szent Mártonról hallott újabb információk birtokában folytatják a szent népszerűsítését városukban. A Maros Megyei Önkormányzat képviseletében Szabó Albert vett részt a tanácskozáson. A város bemutatását és Szent Mártonról készített összefoglalást Fodor Sándor József előadásában hallhattuk, aki Dicsőszentmárton Városi Önkormányzatának képviselője, az Oktatási Minisztérium tanácsosa, a Kökényes Néptáncegyüttes alapítója és vezetője is egyben. A képviselőtestületből Heghes Octavian Radu és Tutecean Dan Cristian fogadta el a meghívásunkat és érkezett a delegáció tagjaként. A bemutatkozás Dicsőszentmárton magyar civil szervezeteivel folytatódott, Incze Csaba István képviselő úr a Kis-Küküllő Alapítványról beszélt, amelynek feladata a magyar közművelődési tevékenység szervezése és koordinálása. A Sipos Domokos Művelődési Egyesület és Vegyeskart Kovács Gyöngyi képviselte és számolt be a tevékenységükről. Miklós Adorján és Kertész István, mint a Dicsőszentmártoni Népszínház tagjai voltak jelen és István mutatta be a Népszínház tevékenységét. A Kökényes Néptáncegyüttes és Egyesület vezetője Gáspár Hajnal beszélt az egyesület és együttes munkájáról, akik minden évben a Bakony Néptáncfesztivál vendégei és fesztivál győztesek is voltak 2018-ban. A Kökényes Néptáncegyüttes képviseletében Szent Márton szülővárosában üdvözölhettük Gáspár Józsefet, Magó Márton Attilát és Gáspár Lehelt. Szabó Levente a 2008-ban létrejött Szent Márton Borlovagrend képviseletében szólt a konferencia résztvevőihez. A Kis-Küküllő menti bortáj szőlőtermesztő hagyományaira és borkultúrájára építő lovagrend célja a Kis-Küküllő menti borok presztízsének, rangjának promotálása.
A delegációk bemutatkozását a Szent Márton templomban megrendezett Szent Márton Kórustalálkozón való részvétel követte, ahol az 1996-ban alakult Tótszentmártoni Kulturális Egyesület Vegyes Kórusa is fellépett. A horvát nyelven előadott dalokat és az Ó Szent Márton püspök című dalt örömmel fogadta a közönség. A kórustalálkozó és a konferencia résztvevőit a Szent Márton Látogatóközpontban fogadás várta, ahol Joaquin Serrano művészi gitárjátékát élvezhettük valamennyien. A vacsora utáni regényes fáklyás sírkert bejárást, a történelmi sétát Orbán Róbert egyesületi tag vezette. Visszatérve a látogatóközpontba, Dr. Kiss Gábor régész-történész és Schauermann János Atya, egyesületünk alelnöke fogadta a vendégeket, majd együtt megtekintettük és meghallgattuk a Szent Márton templomhoz kapcsolódó érdekes történeteket.
Vasárnap délelőtt a búcsúzás perceiben, elérzékenyülve megfogalmazódott bennünk:
Szent Márton lelki hagyatéka a miénk, mi vettük magunkra a köpenyét, nekünk kell megosztanunk, de nemcsak a szentmártoni települések, hanem a jövő generációja számára is. Így Márton szülővárosának lámpásai sorra gyújtják a lángot a Kárpát-medencei szentmártoni lámpásokban és együtt osztjuk meg Szent Márton köpenyét.